Rośnie liczba zakażonych COVID-19. Ministerstwo Zdrowia zapowiada „pilnowanie” trzech zasad wprowadzonych na czas pandemii: DDM (dystans, dezynfekcja, maseczki). I właśnie o tych ostatnich zapominamy coraz częściej. Tymczasem rozporządzenie regulujące ich noszenie obowiązuje cały czas. Dotyczy przestrzeni zamkniętych i jest obowiązkowe w całym kraju.

Prawo i postępowanie cywilne – najczęściej wybierane moduły. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są już dozwolone. Gdzie trzeba mieć maseczkę? Na klatce schodowej, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepach, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej). Na liście znajdują się też kina i teatry, przychodnie, kościoły, szkoły i uczelnie oraz sądy. Ust i nosa nie trzeba zasłaniać m.in. w parkach, w lesie, na cmentarzach czy plaży. Z obowiązku noszenia maseczek są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający np. zaburzenia psychiczne.

Wraz z rosnącą zachorowalnością należy się liczyć ze wzmożonymi kontrolami policji i sanepidu.

Za brak maseczki w wymaganym miejscu policjant może ukarać mandatem w wysokości 500 zł, sanepid z kolei może wymierzyć karę administracyjną od 5 do 30 tys zł. Sprawy osób, które odmówią przyjęcia mandatu, trafią do sądu wraz z wnioskiem o ukaranie.

Wszystkie imprezy okolicznościowe (wesela, komunie itd.), zarówno te, które odbywają się na zewnątrz, jak i te wewnątrz (np. w restauracji), obowiązuje reżim sanitarny. A to oznacza limit osób – maksymalnie 150, i dystans między stolikami (zajęty może być co drugi, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że znajduje się między nimi przegroda o wysokości co najmniej 1 m). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.

Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia także funkcjonują w reżimie sanitarnym. Obowiązuje limit 150 osób. Nie dotyczy on jednak zaszczepionych. Przepisy te mogą się zmienić od 1.11.2021 r.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →