• Na podstawie przepisów ustawy z 12.3.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583; dalej: PomocUkrainaU) obywatele Ukrainy otrzymali uprawnienie do podejmowania zatrudnienia bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę;
  • Pracownicy naukowi oraz ci, którzy posiadają wymagane tytuły zawodowe, stopnie naukowe i kwalifikacje, mogą być zatrudnieni w jednostkach naukowych, na uczelniach lub w instytutach bez udziału w konkursie, po złożeniu stosownych oświadczeń;
  • Możliwe jest dłuższe niż dotychczas zatrudnienie pomocnika rolnika przy zbiorach.

Zatrudnienie pomocnika rolnika

Na podstawie ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 266 ze zm.) rolnik ma możliwość zatrudniać cudzoziemców do pracy sezonowej przy zbiorach jako tzw. pomocników rolnika. Zawierana jest wówczas umowa o pomocy przy zbiorach. Dotychczas generalną zasadą było to, że pomocnicy rolnika byli uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z 20.4.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1100 ze zm.) lub też zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na podstawie przepisów szczególnych. Obecnie w oparciu o art. 40 PomocUkrainaU w przypadku obywatela Ukrainy, przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którego pobyt na tym terytorium jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 PomocUkrainaU, łączny czas świadczenia pomocy przy zbiorach: chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich na podstawie umów o pomocy przy zbiorach, uległ przedłużeniu z mocy prawa na okres tego pobytu. Chodzi tu więc o obowiązujący dotychczas łączny czas świadczenia pomocy przy ww. zbiorach, który nie mógł przekroczyć 180 dni w roku kalendarzowym. Skoro okres legalnego pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski uznaje się za legalny w okresie 18 miesięcy, licząc od 24.2.2022 r., należy przyjąć, że łączny czas świadczenia pomocy przy ww. zbiorach ulega przedłużeniu z mocy prawa na ww. okres tego pobytu.

Pisma procesowe z zakresu prawa pracy z objaśnieniami. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Możliwość zatrudnienia na uczelni, w jednostkach naukowych czy instytutach bez przeprowadzenia konkursu

Obywatel polski, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od 24.2.2022 r., albo obywatel Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 PomocUkrainaU, i który oświadczy, że 24.2.2022 r. pracował jako nauczyciel akademicki w uczelni działającej na terytorium Ukrainy oraz posiada wymagany tytuł zawodowy, stopień naukowy, stopień w zakresie sztuki lub tytuł profesora i odpowiednie kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska, może zostać zatrudniony w uczelni jako nauczyciel akademicki bez przeprowadzenia konkursu, o którym mowa w art. 119 ust. 1 ustawy z 20.7.2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.).

Podjęcie zatrudnienia w jednostkach naukowych oraz innych jednostkach organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk może następować na podobnych zasadach, tj. również bez przeprowadzenia konkursu, o którym mowa w:

  1. art. 91 ust. 5 ustawy z 30.4.2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.);
  2. art. 43 ust. 6 ustawy z 30.4.2010 r. o instytutach badawczych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 498 ze zm.);
  3. art. 48 ust. 2 oraz art. 50 ust. 1 ustawy z 21.2.2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2098 ze zm.), w przedmiocie zajmowania stanowisk, na których są zatrudniani pracownicy pionu badawczego Centrum Łukasiewicz i instytutów działających w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Praca i udzielanie świadczeń przez lekarzy i lekarzy dentystów

Lekarze i lekarze dentyści w trakcie stażu podyplomowego, w ramach wykonywania zawodu lekarza albo lekarza dentysty, mogą udzielać niektórych świadczeń zdrowotnych w sytuacji, gdy ich pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 PomocUkrainaU. Praca może być wykonywana poza podmiotem, w którym odbywają staż oraz w ramach zatrudnienia w podmiocie leczniczym lub w innej jednostce organizacyjnej, utworzonej w celu udzielania świadczeń zdrowotnych osobom, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 PomocUkrainaU. Tacy lekarze podlegają nadzorowi i kierownictwu lekarza uprawnionego do samodzielnego wykonywania zawodu, wyznaczonego przez kierownika jednostki, w ramach której udzielają tych świadczeń.

Co ważne, od 24.2.2022 r. przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje lekarza lub lekarza dentysty poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej można udzielić zgody na wykonywanie zawodu lekarza albo zgody na wykonywanie zawodu lekarza dentysty oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza albo warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2a pkt 3-5 i 7 ustawy z 5.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 790 ze zm.).

W ww. okresie minister właściwy do spraw zdrowia może nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych osobom, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 PomocUkrainaU.

Kodeks pracy. Komentarz. Red.: prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Zgoda na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej

Również od 24.2.2022 r., przez okres 18 miesięcy, niezależnie od trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, obywatelowi Ukrainy, który uzyskał kwalifikacje pielęgniarki lub położnej poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej można udzielić zgody na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej oraz przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, jeżeli spełnia warunki, o których mowa w art. 35a ust. 1 pkt 3-5 i 7 ustawy z 15.7.2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 551 ze zm.).

Pielęgniarka albo położna, posiadająca takie prawo wykonywania zawodu, może wykonywać zawód wyłącznie w podmiocie leczniczym oraz jest zobowiązana do zgłoszenia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w jakim podmiocie leczniczym i na jaki okres została zatrudniona: w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie. Brak dokonania zgłoszenia może stanowić podstawę do cofnięcia zgody. Powyższa procedura jest więc inna niż w przypadku standardowego zatrudnienia. To podmiot powierzający wykonanie pracy ma 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukraina na powiadomienie o tym fakcie powiatowego urzędu pracy.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →