- Nowelizacja dotyczy przepisów ustawy z 7.7.1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 1994 r. poz. 414; dalej: PrBud);
- Zmiany w PrBud dotyczą przede wszystkim wprowadzenia przepisów ustanawiających i regulujących działanie Elektronicznego Dziennika Budowy (system EDB);
- Nowela wprowadza możliwość prowadzenia książki obiektu budowlanego w formie elektronicznej oraz reguluje działanie portalu e-budownictwo;
- ZmPrBud22 dostosowuje centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie do wymogów najnowszych systemów teleinformatycznych;
- ZmPrBud22 weszła w życie 10.8.2022 r.
Cyfryzacja postępowania administracyjnego w sprawach z zakresu prawa budowlanego
Najważniejszym elementem cyfryzacji w budownictwie jest ustanowienie Elektronicznego Dziennika Budowy (system EDB). Ustawodawca zdecydował się także na umożliwienie prowadzenia w formie elektronicznej książki obiektu budowlanego (system EKOB). Kolejnym krokiem na drodze do cyfryzacji sektora budownictwa jest wprowadzenie do PrBud przepisów regulujących działanie portalu e-Budownictwo. Portal ma za zadanie generowanie dokumentów związanych z procesem budowlanym, takich jak:
- Wniosek o pozwolenie na budowę;
- Zgłoszenie budowy lub wykonywania innych robót budowlanych;
- Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę;
- Zgłoszenie rozbiórki;
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- Wniosek o zmianę pozwolenia na budowę;
- Wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego;
- Zawiadomienie o zakończeniu budowy;
- Wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
Ponadto ustawa nowelizująca wprowadza do PrBud przepisy regulujące funkcjonowanie specjalnego systemu teleinformatycznego e-CBUB, którego celem jest obsługa centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.
Nowością jest też stworzenie możliwości uzgadniania w formie elektronicznej zgodności niektórych projektów z wymogami związanymi z ochroną przeciwpożarową. Chodzi o:
- Projekt zagospodarowania działki lub terenu;
- Projekt architektoniczno-budowlany;
- Projekt techniczny;
- Projekt urządzenia przeciwpożarowego.
Rozwiązanie to, dzięki umożliwieniu uzgadniania tych dokumentów w formie elektronicznej, stworzy możliwość sporządzania projektów budowlanych w formie elektronicznej. W związku z tym konieczna była nowelizacja przepisów ustawy z 24.8.1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 1991 r. poz. 351).
Elektroniczny Dziennik Budowy
Wprowadzenie możliwości prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej w systemie Elektronicznego Dziennika Budowy (system EDB) to rozwiązanie najbardziej wyczekiwane przez branżę. Dotychczas prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej nie było możliwe. Dzięki nowym przepisom dziennik budowy prowadzony w formie papierowej można będzie kontynuować w formie elektronicznej. Inwestor będzie miał możliwość wyboru, czy prowadzić dziennik w formie papierowej czy elektronicznej. Jeśli jednak zdecyduje się na formę elektroniczną, to nie będzie mógł z niej zrezygnować.
System Elektronicznego Dziennika Budowy ma umożliwić wydawanie i prowadzenie elektronicznych dzienników budowy. Ustawa zobowiązuje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej adresu strony internetowej, na której udostępniany jest System.
Zgodnie z nowymi przepisami elektroniczny dziennik budowy prowadzony ma być zgodnie z PrBud, za co odpowiedzialność ponosić będzie kierownik budowy. Oprócz kierownika do dokonywania wpisów do elektronicznego dziennika budowy uprawnieni zostali:
- Uczestnicy procesu budowlanego;
- Geodeta wykonujący na terenie budowy czynności geodezyjne na potrzeby budownictwa;
- Upoważnieni pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów powołanych do kontroli przestrzegania przepisów na terenie budowy, w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
Na barkach inwestora spoczywa zaś obowiązek dołączenia do elektronicznego dziennika budowy kopii uprawnień budowlanych pracowników pełniących funkcje:
- Kierownika budowy;
- Kierownika robót;
- Inspektora nadzoru inwestorskiego;
- Projektanta sprawującego nadzór autorski.
Nowe rozwiązania przewidziane nowelą
ZmPrBud22 umożliwia bardziej elastyczne sposoby przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane. Możliwe będzie na przykład zorganizowanie ich w terminach ustalonych przez właściwą izbę samorządu zawodowego. Nowela dopuszcza także organizację okręgowych zjazdów izb samorządu zawodowego.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →