Elektroniczny dziennik budowy od 2030 r. będzie obowiązkowy. Ale już od 27 stycznia można go używać przez stronę e-dziennikbudowy.gunb.gov.pl lub jako aplikację do ściągnięcia z Google Play i Apple Store.
– Na placu budowy często występują trudne warunki pracy, więc aplikacja jest prosta w obsłudze, darmowa i zawsze dostępna. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu i stałego dostępu do internetu – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dziennik budowy zakłada inwestor po otrzymaniu pozwolenia na budowę. System EDB powstał przede wszystkim dla niego. Inwestor, po uwierzytelnieniu i założeniu konta, w systemie może wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika. Po jego otrzymaniu dodaje pozostałych uczestników procesu budowlanego, tj. kierownika budowy, projektanta, inspektora nadzoru inwestorskiego i przedstawicieli inwestora. Od tego momentu mają oni dostęp do systemu i mogą dokonywać w nim wpisów.
Ułatwienie, jakim ma być to cyfrowe narzędzie, dotyczy w szczególności pracy kierownika budowy, który jest osobą prowadzącą dokumentację w imieniu inwestora.
– To bardzo bezpieczny system. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem całego procesu. Gromadzi wszystkie istotne zdarzenia i informacje o przebiegu robót budowlanych – podkreśla Dorota Cabańska, główna inspektor nadzoru budowlanego.
W czerwcu ma ruszyć też system obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →