Odświeżony wystrój biura zredukuje poziom stresu pracowników i natchnie ich nową energią. Ta argumentacja nie przekonała skarbówki, która nie zgodziła się na rozliczenie wydatków na aranżację pomieszczeń w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpiła spółka działająca w branży informatycznej. Zatrudnia programistów, którzy pracują w biurze. Chce odświeżyć jego wygląd, co ma natchnąć pracowników nową energią i ochronić przed wypaleniem zawodowym.

Spółka nawiązała współpracę ze specjalistycznym podmiotem, który ma przeprowadzić cały proces. Zacznie od wywiadu w sprawie potrzeb pracowników. Następnie zrobi rekonesans powierzchni, inwentaryzację fotograficzną oraz test, którego wynikiem będzie opracowanie wspólnych preferencji wizualnych. Kolejny krok to dopasowanie odpowiednich kolekcji prac artystycznych z takich dziedzin jak malarstwo, grafika, rzeźba bądź fotografia. Spółka będzie mogła taką kolekcję wynajmować.

Wykonawca przedstawi też swoje rekomendacje dotyczące doboru dodatkowych czynników wpływających na atmosferę w biurze, takich jak zapach czy rośliny. Na koniec zamontuje wybrane elementy wyposażenia. Sposób aranżacji biura będzie okresowo weryfikowany i dostosowywany do potrzeb załogi.

Podatki 2022 z aktualizacją online. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Czy spółka może zaliczyć wydatki na wymienione usługi do podatkowych kosztów? Twierdzi, że tak.

Argumentuje, że nowy wystrój wnętrz zmniejszy poziom stresu wśród pracowników. Poprawi ich efektywność, kreatywność i motywację do pracy. Będzie to miało korzystny wpływ na wyniki finansowe spółki, co zabezpieczy możliwość prowadzenia dalszej działalności gospodarczej. Dodatkowy argument – lepsza atmosfera pracy – ograniczy wydatki na rekrutację w związku ze zmniejszoną rotacją pracowników.

Fiskusa to jednak nie przekonało. Podkreślił, że wydatki na usługę aranżacji biura nie są ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego przychodu. Spółka jedynie hipotetycznie zakłada, że mogą mieć odzwierciedlenie w jej obrotach. Zdaniem skarbówki, poniesione wydatki w żaden sposób nie warunkują jednak uzyskania przychodów. Nie można ich również uznać za poniesione w celu zachowania czy zabezpieczenia źródła przychodów. Oznacza to, że nie są podatkowym kosztem – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-3.4010.444.2022.1.JG

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →