Należy rekomendować przyjęcie osobnej ustawy dotyczącej działalności franczyzowej – to wniosek z najnowszego raportu przygotowanego przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Jego autorem jest dr hab. Rafał Adamus. Jego zdaniem odrębna regulacja będzie bardziej przejrzysta dla zainteresowanych.

Jest jeszcze jeden powód – po rozbudowie franczyzy w przyszłości łatwiejsze będzie znowelizowanie odrębnej ustawy niż wprowadzanie rozproszonych zmian do kodeksu cywilnego czy do innych ustaw. Koncepcja osobnej ustawy zdaniem twórcy raportu pozwala na regulację minimalistyczną i na głęboką ingerencję.

W raporcie czytamy także, że prawdopodobnie ustawodawca będzie rozważał kilka obszarów regulacji franczyzy w Polsce. Po pierwsze, chodzi o obowiązki przedkontraktowe – selekcję franczyzobiorców czy obowiązki informacyjne przed zawarciem umowy.

Iuscase - pierwszy polski system do zarządzania pracą w kancelarii. Wypróbuj bezpłatnie! Sprawdź

Po drugie, chodzi o elementy istotne dla umowy franczyzy oraz prawa i obowiązki stron umowy. Po trzecie, zasady regulacji rozwiązania umowy, czyny nieuczciwej konkurencji oraz ochronę zbiorowych interesów franczyzobiorców.

Franczyza postrzegana jest jako instrument rozwoju pewnej marki w sposób zdecentralizowany, przy wykorzystaniu indywidualnego potencjału wielu podmiotów, które zachowują swoją samodzielność prawną.

Podmioty te posiadają status samodzielnych przedsiębiorców. Ponoszą własne ryzyko prawne i ekonomiczne. Samodzielnie zatrudniają pracowników. Jednak te w pełni samodzielne podmioty są zmuszone do działania w sposób ustandaryzowany, pod wspólną nazwą handlową, według określonych przez franczyzodawcę prawideł.

Nie muszą one jednak ponosić ryzyka wymyślenia i sprawdzenia sposobu prowadzenia działalności gospodarczej.

Nie ponoszą również kosztów prac rozwojowych czy wypromowania danego towaru lub usługi, ponieważ od organizatora sieci otrzymują już rynkowo sprawdzoną i dodatkowo szczegółowo opisaną metodykę działania.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →