W 2004 r. komornik wszczął postępowanie egzekucyjne wobec „A.” sp. z o.o. – dłużniczki Banku M. Po wyegzekwowaniu całej kwoty wierzytelności, komornik domagał się od dłużniczki zapłaty opłaty egzekucyjnej w kwocie ponad 49,5 tys. zł. Zgodnie z art. 770 KPC, dłużnik zwraca wierzycielowi koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji. Koszty postępowania egzekucyjnego ustala postanowieniem komornik wraz z ukończeniem postępowania egzekucyjnego, jeżeli przeprowadzenie egzekucji należy do niego. Koszty te ściąga się wraz z egzekwowanym świadczeniem. Przez kilkanaście lat komornik nie uzyskał zapłaty tych kosztów, dopiero w 2018 r. zajął konto „A.” sp. z o.o. Dłużniczka domagała się jednak zwrotu wyegzekwowanej kwoty dowodząc, że roszczenie dotyczące nieuiszczonej opłaty egzekucyjnej przedawniło się. Sąd I instancji uznał, że należności z tytułu opłat egzekucyjnych nie ulegają przedawnieniu. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że w obecnie obowiązującej ustawie z 28.2.2018 r. o kosztach komorniczych (t.j.: Dz.U. z 2019 r., poz. 2363) nie ma przepisu dotyczącego przedawnienia opłat egzekucyjnych ustalonych na podstawie art. 770 KPC, rozwiązania takiego nie zawierały również przepisy poprzednio obowiązującej KomSEgzU.

4 moduły Systemu Legalis z Bazą prawa i orzecznictwa od 150 zł netto/m-c Sprawdź

Sąd II instancji skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne o następującej treści:

Czy należności komornika z tytułu opłat egzekucyjnych stwierdzone prawomocnym postanowieniem wydanym na podstawie art. 770 KPC podlegają przedawnieniu, a jeśli tak, to w jakim terminie?

W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, że uprawnienie komornika do pobrania opłat egzekucyjnych nie ma charakteru roszczenia w rozumieniu art. 117 § 1 KC, więc nie mają do nich zastosowania przepisy KC o przedawnieniu roszczeń. Jednak sam publicznoprawny charakter opłaty egzekucyjnej nie uzasadnia twierdzenia o nieprzedawnieniu jej ściągalności, bowiem taki charakter mają np. zobowiązania podatkowe, które pomimo tego ulegają przedawnieniu. W ocenie Sądu nie jest możliwe zastosowania wprost przepisów ustawy z 29.8.1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1325; dalej jako: OrdPU), z uwagi na to, że ma ona zastosowanie do opłat niestanowiących zobowiązań podatkowych i nieopodatkowanych należności budżetowych, również pobieranych przez organy inne niż podatkowe, przy czym materialnoprawnym źródłem tych należności są przepisy prawa publicznego. W uzasadnieniu pytania prawnego wskazano, że w przeciwieństwie do nich opłaty egzekucyjne będące należnościami komornika są ustalane oraz ściągane w postępowaniu egzekucyjnym, a komornik nie ma statusu organu administracyjnego. Jednocześnie zaznaczono, że koszty sądowe w sprawach cywilnych, bez względu na fakt, że ostatecznie stanowią dochód budżetu państwa, nie podlegają przepisom OrdPU, a w dotyczącym ich postępowaniu, podobnie jak w postępowaniu dotyczącym kosztów komorniczych, stosuje się przepisy KPC.

Sąd podkreślił, że istotne dla rozstrzygnięcia pytania prawnego mogą być funkcje, zadania i pozycja komornika jako organu egzekucyjnego oraz forma i sposób realizacji przypisanych mu czynności. Żądanie uiszczenia opłaty egzekucyjnej kierowane przez komornika do podmiotu, na którym ciąży ten obowiązek, stanowi realizację uprawnienia o charakterze publicznoprawnym a nie prywatnoprawnym.

Sąd Najwyższy uznał, że należności z tytułu opłat egzekucyjnych przedawniają się, tak jak koszty sądowe, podkreślając, że przyjęcie tezy o nieprzedawnianiu tych nienależności byłoby nieracjonalne. Zgodnie z art. 116 ustawy z 28.7.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j.: Dz.U. z 2020 r. poz. 755), roszczenie Skarbu Państwa o uiszczenie kosztów sądowych przedawnia się z upływem trzech lat, licząc od dnia, w którym nastąpiło prawomocne zakończenie sprawy. W uzasadnieniu uchwały stwierdzono, że należności stwierdzone tytułami egzekucyjnymi to niepodatkowe należności o charakterze publicznym.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź