Czym zajmuje się youtuber?
Damian Żukiewicz (INVESTPROVIDER) prowadzi kanał w serwisie YouTube dotyczący inwestowania.
Opisuje się jako entuzjasta wolności finansowej i przychodów pasywnych. Podpowiada, jak i w co warto inwestować. Wskazuje, że sam inwestował w start-upy, nowe technologie, kryptowaluty i nieruchomości na wynajem.
Systemy promocyjne typu piramida
Prezes UOKiK zarzucił youtuberowi promowanie sieci NetLeaders, FutureNet i FutureAdPro, które, jak ustalił Prezes UOKiK, stanowiły systemy promocyjne typu piramida.
Jak niejednokrotnie wyjaśniał już Prezes UOKiK, „system promocyjny typu piramida polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych. Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system”.
Systemy te działają głównie za sprawą tzw. naganiaczy, czyli osób je promujących. W ten sposób pozyskiwani są kolejni uczestnicy.
Organizowanie, jak również reklamowanie tego rodzaju systemów jest zakazane.
Systemy te mogą mieć postać także piramid finansowych (oszustwa), penalizowanych nawet karą pozbawienia wolności do lat 8.
Zakazane działania youtubera
Jak wynika z komunikatu prasowego Prezesa UOKiK, Damian Żukiewicz na prowadzonym przez niego kanale w serwisie YouTube zachęcał do uczestnictwa w systemach typu NetLeaders FutureNet i FutureAdPro wskazując na możliwość szybkiego i wysokiego zarobku, przy stosunkowo niskim wkładzie pieniężnym. Kusząc lepszymi zarobkami namawiał do przekonywania innych osób do przystąpienia do sieci, w celu rozwoju systemu. Zalecał nawet zaciąganie pożyczek na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji.
Jako dowód na opłacalność tego rodzaju działalności, publikował zeznania podatkowe oraz wyciągi bankowe, które opisywał jako swoje. Chwalił się egzotycznymi podróżami.
Decyzja Prezesa UOKiK
W wydanej decyzji Prezes UOKiK:
- uznał działania Damiana Żukiewicza za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów,
- zobowiązał youtubera do usunięcia skutków naruszenia poprzez udostępnienie na stronie internetowej, kanale YouTube komunikatu o wydanej decyzji przez Prezesa UOKiK, ze szczegółami dotyczącymi stwierdzonych zakazanych praktyk,
- za każde z naruszeń, Prezes UOKIK wymierzył karę po 145.885 zł;
- zobowiązał kontrolowanego do pokrycia kosztów postępowania.
Uzasadnienie decyzji nie zostało sporządzone. O motywach rozstrzygnięcia Prezes UOKiK poinformował w komunikacie prasowym.
Wymierzona kara stanowi prawie maksymalną dopuszczalną karę, jaką może nałożyć Prezes UOKiK za tego typu naruszenia.
Oszustwa w Internecie
Co ciekawe, o spółkach prowadzących sieci NetLeaders, FutureNet i FutureAdPro Prezes UOKiK ostrzegał już w 2019 roku. Co więcej, wobec tych spółek prowadzone są śledztwa wszczęte już w 2016 wobec FutureNet i FutureAdPro przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu i w 2018 roku przeciwko właścicielowi sieci NetLeaders przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie.
Szybki zarobek online to kusząca perspektywa, szczególnie w czasach, kiedy konsumpcja kształtuje się na tak wysokim poziomie. Wystarczy w popularną wyszukiwarkę internetową wpisać hasło dotyczące zarabiania „bez wychodzenia z domu”, a pojawi się szereg rozmaitych propozycji. Od wypełniania ankiet, przez zarabianie na blogu, czy prowadzenie własnego sklepu internetowego po inwestycje w akcje, fundusze inwestycyjne lub kryptowaluty. Zaangażowanie się w taką współpracę bez rzetelnego sprawdzenia kontrahenta oferującego pomoc przy rozpoczęciu każdej z wymienionych działalności jest bardzo ryzykowne.
Niestety w czasach, w których, jak wynika z danych statystycznych, większość Polaków żyje „na kredyt”, każdy dodatkowy, łatwy zarobek, stanowi atrakcyjną perspektywę.
Szczegółowy opis mechanizmu działania piramid, w tym piramid finansowych, znajdziemy zarówno w komunikacie prasowym dotyczącym omawianej decyzji, jak i w szeregu innych wpisów na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto poświęcić trochę czasu na taką lekturę, aby uchronić się przed negatywnymi skutkami nawiązania współpracy z oszustami.