Takie szacunki odnośnie do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw przedstawił podczas pierwszego czytania w Sejmie Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. Przypomnijmy, że rządowa propozycja przewiduje tzw. wakacje składkowe.

Cała idea tego pomysłu sprowadza się do tego, że osoby prowadzące działalność przez miesiąc w roku nie będą musiały płacić składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Te dwie ostatnie nie zostaną jednak uzupełnione środkami z budżetu państwa (w przeciwieństwie do tych pierwszych).

Rząd w toku prac modyfikował też pierwotną koncepcję dotyczącą kręgu uprawnionych. W efekcie ze zwolnienia mają skorzystać płatnicy, którzy zgłosili do ubezpieczeń maksymalnie dziesięciu ubezpieczonych.

Ale to niejedyne przesłanki, jakie będzie trzeba spełnić, żeby mieć prawo do ulgi.

Przedsiębiorca ją zyska, jeśli w doprecyzowanym w przepisach okresie nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy. Ponadto w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku wnioskodawca musiał podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Obowiązywać będzie też kryterium wielkości przychodu. Prowadzący działalność w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie może osiągnąć przychodu z pozarolniczej działalności. Ewentualnie w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia podania będzie mógł osiągnąć roczny przychód z pozarolniczej działalności, ale nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

Co ciekawe, żadna z powyższych przesłanek nie była tematem wystąpień posłów podczas pierwszego czytania projektu w Sejmie. Można wręcz odnieść wrażenie, że sam projekt niespecjalnie ich interesował.

Większość opozycji skupiła się bowiem na rozliczaniu obecnej większości z niezrealizowanej obietnicy wprowadzenia dobrowolnego ZUS, traktując wakacje składkowe jako realizację planu minimum.

Andrzej Gawron z PiS zwrócił co prawda uwagę, że ulga w składkach początkowo miała trwać trzy miesiące, ale z mównicy nie zapowiadał złożenia poprawki, która miałyby ten okres wydłużyć. Pytał natomiast o to, kiedy rząd przedstawi propozycję dotyczącą przejęcia wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez ZUS. Sugerował też zmiany w kryteriach ubiegania się o mały ZUS+.

Minister Hetman wyjaśniał m.in., że rząd nie planuje tożsamej ulgi dla ubezpieczonych w KRUS.

Etap legislacyjny: projekt skierowany do komisji

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →