Adwokat musi mieć porządny zegarek, żeby mierzyć czas poświęcony na sprawę. Nie zastąpi go telefon ani laptop, bo nie można ich zabierać na poufne spotkania. Te argumenty przekonały fiskusa, który zgodził się na rozliczenie zegarka w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpił prowadzący jednoosobową kancelarię adwokat. Kupił mechaniczny szwajcarski zegarek za 5,5 tys. zł. Jest mu niezbędny do mierzenia czasu pracy. Notuje go bardzo skrupulatnie (z dokładnością do sześciu minut), od tego zależy bowiem wysokość jego honorarium. Niedokładne policzenie czasu pracy może spowodować zakwestionowanie wykonanych czynności i odmowę zapłaty wynagrodzenia.

Adwokat podkreśla, że nie może zastąpić zegarka telefonem bądź laptopem. Zajmuje się bowiem sprawami karnymi i ze względów bezpieczeństwa spotkania z klientami muszą się odbywać bez urządzeń elektronicznych. Często też wykonuje służbowe czynności w tzw. kancelariach tajnych, gdzie nie można wnosić takiego sprzętu. Do kontroli czasu pozostaje mu zegarek. Zaznacza, że jest to niezawodny sprzęt i będzie mu służył dożywotnio. Dobrze też pasuje do urzędowego stroju.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Prawnik chce rozliczyć wydatek na czasomierz w kosztach swojej kancelarii. Czy jest to możliwe? Tak. Skarbówka nie ma nic przeciwko. Przypomniała jedynie o art. 23 ust. 1 pkt 49 ustawy o PIT, z którego wynika, że nie można rozliczać w kosztach sprzętu, który służy do celów osobistych. Adwokat zapewniał jednak we wniosku o interpretację, że zegarek będzie wykorzystywany tylko do celów służbowych.

Mecenas dostał też pozytywną odpowiedź fiskusa w sprawie rozliczenia VAT. Argumentował podobnie jak w kwestii PIT – że zegarek jest niezbędny do spotkań z klientami i w czasie pracy w kancelariach tajnych. Skarbówka przyznała, że może odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zakupowej. Czasomierz będzie bowiem wykorzystywany w działalności gospodarczej.

To nie pierwsze korzystne dla prawników interpretacje w sprawie kupowanych do firmy zegarków.

Numery interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.183.2023.4.AP oraz 0113-KDIPT1-2.4012.154.2023.4.SM

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →